Informacje ogólne: cechy i cele programu

Cechy i cele programu
W ramach różnorodnych zajęć studenci poznają kulturę krajów basenu Morza Śródziemnego w wielu jej aspektach, takich jak: literatura, sztuka, refleksja filozoficzna, prawo rzymskie – od starożytności po czasy współczesne, w ujęciu interdyscyplinarnym. Wybrane zajęcia są współprowadzone z ekspertami ze świata kultury (reżyserowie, pisarze, aktorzy, dziennikarze). Już pierwszy rok studiów zapewnia studentowi porządną bazę w postaci znajomości historii, literatury, sztuki i filozofii starożytnej, która pozwala na lepsze rozumienie i badanie kultury krajów basenu Morza Śródziemnego.

Od pierwszego roku studiów studenci uczą się również języków śródziemnomorskich, kończąc edukację ze znajomością co najmniej jednego języka z puli do wyboru (włoski, hiszpański, francuski, oraz w razie potrzeby nowogrecki) na poziomie B2+ dzięki nowo rozbudowanym modułom językowym. W ten sposób studenci zdobywają niezbędne narzędzie do zrozumienia kultury danego regionu, niezwykle cenne również ze względu na wymogi rynku pracy. Studenci zdobywają ponadto znajomość języka łacińskiego oraz mają możliwość poznać język starogrecki. Oba języki są podstawą dla kultury śródziemnomorskiej i jej recepcji, a ich znajomość umożliwi studentom pracę z tekstami źródłowymi. Studenci mogą też fakultatywnie poznać podstawy nahuatl – języka Azteków przydatnego przy wyborze modułu iberoamerykańskiego-transatlantyckiego. Jest to jedyna możliwość nauczenia się tego języka na uniwersytecie w Polsce.

Studia charakteryzuje inne, mniej standardowe podejście do studiowania, na przykład skupienie się na pracach pisemnych jako formie zaliczenia zajęć, co pozwala na ćwiczenie cennych umiejętności pisania pracy naukowej, wyrażania swoich opinii i pracy własnej, polegającej na szukaniu i gromadzeniu literatury na dany temat. Stawia się na indywidualną pracę studenta, który, poszukując interesujących go zagadnień badawczych, rozwija umiejętności krytycznego myślenia, staje się też bardziej samodzielny naukowo i lepiej przygotowany do studiów drugiego stopnia.

Zajęcia językowe
Na studiach pierwszego stopnia student bierze udział w co najmniej jednym lektoracie językowym w wymiarze 4 godzin tygodniowo: z języka francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego bądź nowo­greckiego. Dzięki temu kończy studia ze znajomością nowego języka obcego na poziomie B2.

Ścieżki studiów
Na poziomie licencjackim studenci wybierają ścieżkę, którą chcieliby przemierzać Śródziemnomorze. Proponujemy cztery: bałkańsko-grecką, włosko-francuską, iberyjską, iberoamerykańską/transatlantycką. Studenci zapoznają się z ewolucją kultury danego regionu, od czasów grecko-rzymskich po współczesność, z uwzględnieniem kultury popularnej.
Zajęcia odbywają się w okolicy Kampusu Centralnego UW w Pałacu Zamojskich Nowy Świat 69 oraz Krakowskie Przedmieście 1, a także w budynku Kolegium „Artes Liberales” w Białej Willi ul. Dobra 72 w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej.

Komentarze są wyłączone.