STUDIA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE

Studia Śródziemnomorskie należą do pierwszych tego typu form kształcenia akademickiego - w ramach studiów stacjonarnych - w Polsce.

W programie studiów przewidziano zajęcia wprowadzające w szeroko pojmowaną tematykę kulturoznawczą. Studenci poznają historię kultury i sztuki, filozofii, literatury Świata Śródziemnomorskiego - od starożytności po czasy współczesne. Studiujący będą śledzić recepcję antyku w kulturze europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem tradycji antycznej w Europie Środkowej, uczestniczyć na przykład w konwersatoriach: "Teatr antyczny", "Historia sztuki renesansu", uczyć się języków klasycznych - łaciny i greki oraz do wyboru języków nowożytnych - włoskiego, hiszpańskiego lub nowogreckiego. Poza zajęciami obowiązkowymi będą mogli wybierać z obszernej oferty zajęć fakultatywnych (kursów i wykładów monograficznych). Proponuje się im między innymi wykłady z zakresu antropologii kultury, historii kultury bizantyńskiej, kultury łacińskiego średniowiecza, renesansu, baroku, oświecenia, także kultury judaizmu, islamu oraz literatury Nowożytnej Grecji.

Od roku 2010/2011 wprowadzone zostaną dla studentów drugiego roku trzy ścieżki specjalizacyjne - iberyjska, francuska i włoska oraz grecka i bałkańska, które obejmą 120 godzin wykładów dotyczących historii kultury wybranego regionu.

Studia przygotowują specjalistów o wszechstronnej wiedzy humanistycznej i wysokim poziomie umiejętności w zakresie interdyscyplinarnego podejścia do zagadnień kulturowych, w pełni rozumiejących przebieg europejskich procesów cywilizacyjnych. Studia te pozwolą zdobyć kwalifikacje przydatne w wielu dziedzinach życia kulturalnego i społecznego (na przykład edukacji, polityce, dyplomacji), co z pewnością znacznie ułatwi ich absolwentom realizację zawodowych aspiracji w Unii Europejskiej.

Absolwenci Studiów Śródziemnomorskich legitymują się dobrą znajomością mniej znanych języków zachodnioeuropejskich. Odnosi się to szczególnie do języka nowogreckiego, którego znajomość w Polsce jest wciąż rzadkością. Znajomość języka może być pogłębiana na studiach drugiego stopnia.

Program studiów II stopnia w sposób szczególny uwzględnia tematykę kulturową współczesnych regionów Śródziemomorza: nowogreckiego, włoskiego i iberyjskiego, w tym także współczesną kulturę masową. Służą temu specjalistyczne wykłady jak np. "Wstęp do studiów regionalnych", "Wybrane zagadnienia z kultur regionów", "Dzieje współczesne Śródziemnomorza" oraz konwersatoria prowadzone przez lektorów zagranicznych w językach poszczególnych regionów. Dostępne programy stypendialne powalają na uzyskiwanie staży i stypendiów naukowych w uniwersytetach greckich, włoskich, hiszpańskich. Dzięki odpowiednio dobranej ofercie seminariów, wykładów monograficznych i konwersatoriów, studenci będą mogli wybierać wyraźnie sprofilowane specjalizacje w zakresie cywilizacji antycznej, neołacińskiej, współczesnej kultury Śródziemnomorza (kultura nowogrecka, włoska, hiszpańska).

Studia kulturoznawstwa - cywilizacji śródziemnomorskiej zapewniają pogłębioną znajomość kultury Śródziemnomorza w jej historycznym rozwoju w wymiarze interdyscyplinarnym oraz szczegółową znajomość także o charakterze interdyscyplinarnym kultury wybranego regionu Śródziemnomorza, z naciskiem na problematykę współczesną i dominujące formy kultury współczesnej. Dostarczamy stosownej wiedzy na temat teoretyczno-koncepcyjnych podstaw kulturoznawstwa, metodologii badań kulturoznawczych, teorii komunikacji kulturowej i socjologii kultury. Kształcimy kreatywną umiejętność dostrzegania, opisu i definiowania problemów kultury w ujęciu interdyscyplinarnym. Kompetencje dodatkowe to dobra znajomość języków klasycznych, biegła znajomość jednego z języków śródziemnomorskich, związanego z wybranym regionem oraz języka kongresowego, zwłaszcza angielskiego. Kształcimy także praktyczne umiejętności pracy w instytucjach kultury, mediach, zgodnie z zainteresowaniem, poprzez odbycie stosownych staży. Studia Śródziemnomorskie pozwalają zdobyć kwalifikacje zawodowe przydatne w wielu dziedzinach życia kulturalnego i społecznego, w instytucjach krajowych i unijnych, w mediach, dyplomacji, edukacji, reklamie, agencjach public relation, co ułatwi absolwentom realizację zawodowych aspiracji.

................................................................................................................................................
Studia Śródziemnomorskie, Sekretariat Dydaktyczny IBI UW
ul. Nowy Świat 69, 00-046 Warszawa, tel. 552 02 27 lub 552 01 31 wew.227, e-mail: rokoszewska@ibi.uw.edu.pl
, szewczyk@ibi.uw.edu.pl